Mobbing'den en çok kamu çalışanları dertli

Mobbingle Mücadele Derneği 2'nci Başkanı Hancı, psikolojik tacize uğrayanların çoğunun kamuda çalıştığını söyledi. Meclis Komisyonu'nun raporunda da mobbing tescillendiZAFER ŞAHİN(ANKARA)

Çalışanların korkulu rüyası haline gelen işyerindeki psikolojik taciz (mobbing) vakalarının özel sektöre göre kamuda daha çok yaşandığı ortaya çıktı. Mobbingle Mücadele Derneği 2'nci Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı, psikolojik tacize uğradığı gerekçesiyle kendilerine başvuran kişilerin büyük bölümünün kamu çalışanları olduğunu açıkladı. 
Mobbing'in artık tüm dünyada bir insan hakları ihlali olarak kabul edildiğini hatırlatan Hancı, kamu kurumlarında amirlerinin ya da arkadaşlarının psikolojik tacizlerine uğrayan memurların önce ruh sağlığının bozulduğunu, giderek intihar eğilimine sürüklendiklerini vurguladı. Özel sektörde de mobbing vakalarının arttığı bilgisini veren Hancı, çalışanların psikolojik tacize karşı koruma altına alınması için özel bir yasa çıkarılması gerektiğine işaret etti. 

MECLİS RAPORUNDA
Kamu kurumlarında yaşanan psikolojik taciz ve bezdirme vakaları TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu tarafından hazırlanan "Mobbing Raporu"na da yansıdı. Rapora göre işten çıkarılma riskinin düşük olduğu kamu sektöründe çalışanlar işlerini kolay kolay terk edemedikleri için, özel sektöre göre daha fazla 'mobbing'e maruz kalıyor. 
Özel sektörde yüzde 4 olan işyerinde psikolojik ve fiziksel şiddetle karşılaşma riski, kamuda yüzde 6'ya yükseliyor. Özellikle hizmet sektöründeki alanlarda faaliyet gösteren iş kollarında yaygınlaşan mobbing'den, en çok sağlık sektörü ve üniversitelerde çalışan personel etkileniyor. Sağlık çalışanları hizmet sektöründeki diğer meslek gruplarına göre 16 kat daha fazla psikolojik şiddet görme riski taşıyor. Mobbing'e maruz kalan çalışanların büyük bölümünü kadınlar oluşturuyor. 
Mobbing konusunda Türkiye'de bugüne kadar yapılmış araştırmaların sonuçlarına da yer verilen Meclis raporunda, psikolojik şiddetin kar amacı gütmeyen kamu kurumları, sağlık, eğitim, bankacılık sektörleri ile üniversitelerde yoğunlaştığı tespiti yapılıyor. 
Raporda yer alan ilginç araştırma sonuçlarından bazıları şöyle: Bursa'da sağlık, eğitim ve güvenlik sektöründe yapılan bir çalışmada, 944 kişinin yüzde 55'inin son bir yıl içinde psikolojik tacizle karşılaştığı, yüzde 47'sinin ise bu tip olaylara tanık olduğu belirlendi. 

ÖĞRETMENE BASKI
Aksaray-Yalova- Esenköy eğitim merkezlerinde çalışan 315 ilkokul öğretmenin yüzde 50'sinin işyerinde psikolojik tacizle karşılaştığı saptandı. İstanbul'da 505 hemşireyi kapsayan bir çalışmada ise hemşirelerin yüzde 86'sının psikolojik tacize maruz kaldığı kaydedildi. Atatürk Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada ise çalışanların yüzde 82'si mobbing'e neden olan davranışlarla karşılaştığını ifade etti. Raporda bu sektörlerde çalışan kamu personelinin daha fazla mobbing'e maruz kalmasına " 'yaptıkları işlerin daha karmaşık ve daha fazla iletişim gerektirmesi' gerekçe gösteriliyor. 

Mağdurlar genelde kadın
Mobbing vakalarına kamuda özel sektörden daha sık rastlanıldığı tespitini adli makamlara yapılan başvurular da doğruluyor. Mağdurları genelde kadınlar olmasına rağmen, Türkiye'deki ilk mobbing davasını erkek bir kamu çalışanı açtı. Toprak Mahsulleri Ofisi'nde görevli Ş.T. uğradığı psikolojik baskı yüzünden kendisinin ve ailesinin depresyona girdiği gerekçesiyle, yöneticilerinden 15 bin TL tazminat talep etti. İstifası istenen, rütbesi düşürülen, göreve iadesi için açtığı davayı kazanmasına rağmen baskı ve yıldırmaya maruz kalan Ş.T. mobbing gerekçesiyle dava açan ilk çalışan olarak Türk Hukuk tarihine girmeyi başardı. 

RAKAMLARLA MOBBİNG
- Türkiye'de çalışanların yüzde 20'si mobbing'e maruz kalıyor.
- En kısa mobbing süresi 6 ay, ortalama süre 15 ay, sürecin kalıcı ağır etkilerinin ortaya çıktığı dönem ise, 29-46 ay olarak hesaplanıyor.
-30 yıl çalışan bir kişinin bu süre içinde mobbingle karşılaşma riski yüzde 25. İşsizliğin yüksek olması ve çalışanın değersiz görülmesi mobbingin oluştuğu işyeri sayısını artırıyor. 
-Organizasyon bozukluğunun daha fazla olduğu işyerlerinde disiplin getirmek, verimliliği artırmak amacıyla psikolojik taciz uygulanıyor.
- Mobbing mağdurları genellikle dürüst, çalışkan, kendilerini başkasına beğendirme ihtiyacı içinde olmayan, özgüveni yüksek, girişken, nitelikli, kısmen yargılayıcı
ancak suçlayıcı olmayan, kişilerle ve olaylarla değil düşüncelerle uğraşmayı
seven insanlar 
-Mobbing uygulayanlar ise genellikle kötü bir çocukluk geçirmiş, toplumsal ve aile baskısı yaşamış, başa çıkamadıkları çeşitli olayların kurbanı olmuş ve bunu mobbing davranışları olarak dışarıya yansıtan kişiler 
-Mobbing uygulanan çalışanın özgüveni kayboluyor, verimliliği ve performansı düşerek iş yapamaz duruma geliyor ve ruh sağlığı bozuluyor
- Araştırmalara göre, İsveç'teki intiharların yüzde 15'i mobbing'den kaynaklanıyor. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !